Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sopocie
Działalność Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sopocie jest skierowana do wszystkich mieszkańców i turystów odwiedzających Sopot. Wypoczynek na plaży jest tak zorganizowany, by wszystkie osoby z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami mogły czuć się komfortowo i miały dostęp do kąpieli w morzu. Każdy może też bez przeszkód odwiedzać molo, park na Błoniach, krytą pływalnię i nasze obiekty sportowe.
Przy wejściu nr 23 przez cały sezon (15.06-15.09) działa plaża dostępna, z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami. Poruszanie się po plaży ułatwia drewniana kładka, przedłużona do linii brzegowej gumową matą. W kompleksie pawilonów plażowych znajduje się prysznic ze specjalnym siedziskiem, przebieralnia oraz toaleta dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami. Do dyspozycji tych osób oddane są dwa wózki kąpielowe, umożliwiające kąpiele morskie. Wejście nr 23 jest oznakowane jako plaża dostępna dla wszystkich. Dodatkowo w Parku Północnym postawiono specjalne znaki, informujące o dostępnej plaży. Nieopodal wejścia nr 23 znajdują się wyznaczone miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami. Osoby starsze i o mniejszej sprawności mogą wypoczywać na sopockich plażach, korzystając z ławek, ustawionych przy większości wejść na plażę. Na plaży przy wejściach nr 29 i 37 rozłożone są gumowe maty, umożliwiające osobom z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami wjazd na plażę.
Plaża przy wejściu nr 23 została dwukrotnie z rzędu (2022, 2023) wyróżniona Certyfikatem dostępności „Plaże dla wszystkich”, zajmując I miejsce w ogólnokrajowym programie certyfikacji plaż pod kątem ich przystosowania dla osób z niepełnosprawnościami.
Trybuny na boisku piłkarskim posiadają specjalne, zadaszone miejsce dla osób, poruszających się na wózkach. Wszystkie podjazdy są wyremontowane, a w budynku socjalnym znajduje się łazienka dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami.
Kryta pływalnia MOSiR w Sopocie jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami. Do dyspozycji osób z niepełnosprawnością ruchową są dwa wózki, ułatwiające poruszanie się w obrębie pływalni. Do szerokości wózka dostosowane są bramki, korytarze, drzwi i przejścia. W szatni znajdują się dwie zamykane przebieralnie — w każdej jest komfortka (leżanka). Toalety są wyposażone z myślą o potrzebach osób z niepełnosprawnościami. Można też skorzystać z podnośnika, który może być pomocny przy wchodzeniu do wody. Do budynku prowadzi zewnętrzny podjazd dla wózków dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami. Wyznaczone jest również miejsce postojowe o zwiększonej szerokości. W obiekcie znajduje się również defibrylator AED. W trakcie roku szkolnego organizowane są bezpłatne zajęcia ruchowe z instruktorem dla osób z niepełnosprawnościami.
Molo i Marina Sopot to miejsca najchętniej odwiedzane zarówno przez mieszkańców jak i turystów. Obiekt posiada szerokie przejścia, wygodne miejsca postoju dla wózków, bezkolizyjne z ciągiem pieszym, umiejscowione blisko ławek w taki sposób, by każdy mógł się czuć wygodnie i komfortowo. Arkady na skwerze przed wejściem na molo posiadają specjalne podjazdy dla wózków. Obiekt ma również na wyposażeniu wózek dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami. Na końcu molo znajduje się zmodernizowana winda dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami oraz dwie toalety – jedna na parterze, druga na poziomie pierwszego piętra, czyli bosmanatu. Na głowicy molo znajduje się zjazd dla wózków, łączący molo z falochronem wschodnim mariny. Przy kasach obok wejścia na molo znajduje się defibrylator AED.
Sopocki MOSiR organizuje rejsy dla dzieci i młodzieży oraz osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami na jachcie „Alf”. W rejsach uczestniczą również też sopoccy wolontariusze i słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Miejscem postoju „Alfa” jest sopocka marina.
Sopockie błonia to piękne, szerokie, malownicze ścieżki, dostępne dla wszystkich użytkowników. Na błoniach organizowane są festyny i pikniki dostępne dla wszystkich. Wiosną 2023 roku został otwarty ogród sensoryczny i tężnia solankowa. Jej dobroczynne działanie doceniają osoby cierpiące na astmę, choroby krążenia, osoby w podeszłym wieku. Wypoczynek przy tężni, w otoczeniu parkowej zieleni, to znakomita propozycja relaksu dla każdego.