Jak wykorzystać wszystkie zalety sauny, ale zrobić to z głową? Podpowiadamy krok po kroku
Seanse w saunie suchej, zwanej fińską, cieszą się popularnością przede wszystkim za sprawą dobroczynnych właściwości. Regularne sesje wspierają oczyszczanie organizmu z toksyn, mają pozytywny wpływ na kondycję skóry, zmniejszają stres, zmęczenie i napięcie nerwowe. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wspomagają funkcjonowanie układu odpornościowego i układu krążenia. Ponadto, jedna sesja pozwoli nam spalić nawet 300 kalorii. Jak zatem prawidłowo korzystać z sauny suchej, by móc czerpać wszystkie korzyści z kąpieli cieplnych?
W przypadku sauny suchej wysoka temperatura w połączeniu z niską wilgotnością powietrza powoduje wzrost temperatury ciała i intensywne pocenie. Co jednak bardzo istotne, największe korzyści przynosi nie tylko nagrzewanie ciała, ale ważne jest też jego schładzanie, które należy naprzemiennie.
By saunowanie było komfortowe, również dla osób nam towarzyszących w seansach, należy przestrzegać kilku istotnych zasad:
-
Przed wejściem do sauny weź prysznic i umyj ciało, a następnie wytrzyj skórę do sucha
-
Do sauny suchej zawsze wchodź z ręcznikiem – rozłóż go pod całą powierzchnią ciała włącznie ze stopami
-
Jednorazowa sesja w saunie fińskiej powinna trwać od 8 do 12 minut. W przypadku osób początkujących czas ten jednak można, a nawet należy skrócić, by stopniowo przyzwyczajać organizm do nietypowych warunków. Z czasem jednak organizm przyzwyczai się do warunków tam panujących, dzięki czemu będziemy w stanie wydłużyć swoje sesje.
-
Po wyjściu z sauny schłodź ciało – pod prysznicem, w chłodnej kąpieli lub wychodząc na świeże powietrze. Schładzanie ciała powinno się wykonywać od stóp w kierunku serca.
-
Zakończeniem pełnego cyklu jest odpoczynek, który powinien trwać około 30 minut. W trakcie należy pić wodę, by uzupełnić utracone wskutek pocenia płyny.
Taki cykl – wygrzewania i schładzania - najlepiej powtórzyć 2-3 razy, w zależności od indywidualnych preferencji i możliwości organizmu.
Zanim wejdziesz do sauny, pamiętaj o jeszcze kilku uniwersalnych zasadach:
-
Przed wejściem do sauny koniecznie zdejmij zegarek, biżuterię i inne ozdoby – rozgrzane akcesoria mogą powodować oparzenia
-
Nie powinno się korzystać z sauny, gdy jesteś pod wpływem silnych emocji – w takiej sytuacji postaraj się najpierw odpocząć i uspokoić. Silne emocje w połączeniu z wysoką temperaturą mogą spowodować wzrostu ciśnienia tętniczego, a w konsekwencji doprowadzić do omdlenia
-
Nie wchodź do sauny głodny ani z pełnym żołądkiem – sesję najlepiej zaplanować około godzinę po zjedzeniu posiłku. W przeciwnym razie może dojść do omdlenia lub zakłócenia regulacji procesów cieplnych.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!