Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sopocie
Uroki sopockiej plaży odkryte zostały już na początku XIX wieku. Miejsce na organizację swojego wymarzonego uzdrowiska dr Jerzy Haffner – „ojciec Sopotu” – wybrał nieprzypadkowo. Przekonanie o konieczności poprawienia stanu higieny Europejczyków i wiara w zbawczą moc morskich kąpieli dały podstawy do przedsięwzięcia, które uczyniły z rybackiej wioski liczący się, europejski kurort. Pierwszy zakład kąpielowy rozpoczął działalność 11 czerwca 1823 roku.
Kiedyś, za czasów dr Haffnera obowiązywał surowy podział stref kąpieli, a podstawowym kryterium była płeć letników. Osobno wytyczono miejsce kąpieli dla pań, osobno dla panów, tym bardziej, że ci ostatni mieli wówczas zwyczaj kąpać się w stroju Adama. Panie natomiast występowały w długich koszulach. Mężczyzna mógł pojawić się w towarzystwie kobiety na plaży jedynie, jeśli byli małżeństwem i tylko w specjalnej strefie rodzinnej, do której wstęp dawało… dziecko. Zdarzało się więc często, że para nie związana węzłem małżeńskim, chcąc wspólnie wybrać się na plażę, wypożyczała za odpowiednią opłatą dziecko od którejś z miejscowych rodzin. Była to oczywiście praktyka nielegalna i surowo ścigana.
(opr. na podstawie: pomorskie.eu)
Sopocka plaża, znajdująca się pośrodku wygiętego szerokim łukiem wybrzeża Zatoki Gdańskiej, jest dostatecznie szeroka i rozległa, by pomieścić tysiące plażowiczów. Woda bywa tu zazwyczaj nieco cieplejsza niż przy plażach Gdańska i Gdyni, nie wspominając już o akwenach od strony otwartego morza. Jej powierzchnia wynosi 26 ha. Najwęższe miejsce plaży ma zaledwie 15 metrów, najszersze blisko 100 metrów.
Na całej długości sopockiej plaży, a jest to prawie 4,5 km, funkcjonuje 7 strzeżonych kąpielisk. Ratownicy pełnią swoją służbę w godzinach od 9.30 do 17.00. Stanowiska ratownicze są widoczne i dobrze oznakowane. Każdy punkt jest wyposażony w zestaw do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i konieczny sprzęt ratowniczy.
Podstawowe oznakowanie kąpieliska to dwie flagi: kolor biały oznacza dozwoloną kąpiel, zaś flaga czerwona to bezwzględny zakaz kąpieli.
Co oznacza wywieszona czerwona flaga przy budce ratowników?
Wywieszona flaga o kolorze czerwonym informuje o zakazie wchodzenia do wody. Jej wywieszenie nie jest spowodowane lenistwem ratowników, ale wyjątkowymi okolicznościami, które uniemożliwiają kąpiel. Powiewa ona na wietrze, gdy:
Czerwona flaga pojawi się również gdy występują chemiczne lub biologiczne skażenia wody oraz w przypadku wyładowań atmosferycznych.
Gdy nad plażą łopocze czerwona flaga nie należy decydować się na wejście do wody na własną odpowiedzialność, gdyż ryzykujecie nie tylko własne zdrowie lub nawet życie, lecz również możecie się liczyć z karą pieniężną.
Niefrasobliwi i lekkomyślni plażowicze ignorujący zakaz kąpieli łamią polskie prawo, bowiem zgodnie z art. 55 kodeksu wykroczeń: „Kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”. Dla porównania za taki czyn w Hiszpanii grozi mandat wynoszący nawet do 3000 €.
(źródło: https://poradnikurlopowy.pl/co-oznaczaja-kolory-flag-nad-morzem)
Zgodnie z zapisami Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Sopotu (R-2/02, R-2/03 i R-3/08) wprowadzono następujący podział sopockiej plaży:
plaże północne (symbol planu R-2/02 a) obejmują fragment od wejścia nr 1 do 10,
plaże w centrum (symbol planu R-2/03) obejmują fragment od wejścia nr 11 do 25,
plaże południowe (symbol planu R-3/08) od wejścia nr 26 do granicy z Gdańskiem.